Συντονισμός:

11:30 – 11:35             Μιχάλης Κοντός

Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

11:35 – 12:15             Βιργινία Μπαλαφούτα

Νομικός, Δρ Διεθνούς Δικαίου και Περιφερειακών Σπουδών, Διδακτικό Προσωπικό Πανεπιστημίου Αθηνών

Σχόλια:

12:15 – 12:25             Χρήστος Παπαστυλιανός

Επίκουρος Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου, Πρόεδρος Τμήματος Νομικής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

12:25 – 13:00             Συζήτηση

Το βιβλίο πραγματεύεται το δικαίωμα στην αλήθεια και τη συσχέτισή του με σοβαρές παραβιάσεις του Διεθνούς Δικαίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, του Διεθνούς Ανθρωπιστικού Δικαίου και του Διεθνούς Ποινικού Δικαίου. Αναλύονται ιδιαίτερα το ζήτημα της επανόρθωσης/αποκατάστασης καθώς και το έγκλημα των εξαναγκαστικών εξαφανίσεων προσώπων. Ως Case Studies εξετάζονται τα ζητήματα των αγνοουμένων στην Κύπρο και των Γερμανικών πολεμικών επανορθώσεων προς την Ελλάδα.