17:45 – 18:00        Προέλευση και Εγγραφές

Καλωσόρισμα και Παρουσίαση Έργου:

18:00 – 18:15         Στέφανη Χρίστου

Λειτουργός Έρευνας, Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Παρουσίαση Αποτελεσμάτων του Έργου:

18:15 – 19:00        Κυριάκος Ε. Γεωργίου

Ανώτερος Διοικητικός Λειτουργός, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Συζήτηση

Περίληψη του Έργου

Το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συμμετέχει ως εταίρος στο Έργο Shapetourism New Shape and Drive for the Tourism Sector: Supporting Decision, Integrating Plans and Ensuring Sustainability του προγράμματος INTERREG MED, κάτω από τον άξονα 3 για προστασία και προώθηση της Μεσογειακής Φυσικής και Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Το Έργο έχει ως στόχο να συμβάλει στη βελτίωση του πλαισίου γνώσης του τουρισμού, παρέχοντας αναλυτικά και επιχειρησιακά εργαλεία για τη διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης μεθοδολογίας αειφόρου ανάπτυξης του τομέα, ιδιαίτερα για πολιτιστικούς προορισμούς. Υποστηρίζει επίσης τους υπεύθυνους χάραξης πολιτικής και τους ιδιωτικούς φορείς για να επιτύχουν: ελκυστικότητα, ανάπτυξη και βιωσιμότητα, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τις μείζονες προκλήσεις του παγκόσμιου ανταγωνισμού. Επιδιώκει επίσης την ισορροπία μεταξύ δημόσιων και ιδιωτικών συμφερόντων με στόχο να συμβάλει στην τουριστική ανάπτυξη στα πλαίσια μιας ολιστικής, λειτουργικής και βιώσιμης προσέγγισης.

Π.Α. Τηλ.: 22841680/603, E-mail: elia.i@[email protected], [email protected]