Σειρά Διαλέξεων με θέμα:

«ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ 1914-1941»

Το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει σειρά διαλέξεων στην Λεμεσό με θέμα «Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία 1914-1941».  Οι διαλέξεις θα δίνονται στο χώρο εκδηλώσεων του «Τεχνοδρομίου» (οίκημα Μουσείου «Το Πλουμιστό Ψωμί»), στην οδό Γρηγόρη Αυξεντίου 9 (από τα φώτα της Τζιαμούδας προς τα φώτα του Λανιτείου  η 5η  πάροδος αριστερά ή από τα φώτα του Λανιτείου προς Τζιαμούδα  η 8η πάροδος δεξιά). Η σειρά διαλέξεων θα είναι κάθε Πέμπτη στις 7.15μ.μ, με πρώτη στις 24 Ιανουαρίου 2019.  Η κάθε διάλεξη θα διαρκεί 50 περίπου λεπτά και στην συνέχεια θα ακολουθεί υποβολή ερωτήσεων και συζήτηση. Οι διαλέξεις θα δοθούν από τον Πολιτικό Επιστήμονα και Ιστορικό Χρήστο Αλεξάνδρου, επιστημονικό συνεργάτης του Κυπριακού Κέντρου Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων, ενώ εκείνες της 14ης ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ και της 7ης ΜΑΡΤΙΟΥ που θα γίνουν από τον Διδάκτορα Κοινωνικών Επιστημών Σωτήρη Δημόπουλο.

Το κόστος συμμετοχής έχει οριστεί στα 70 ευρώ, και για φοιτητές (προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς) στα 50.

Την πρώτη μέρα οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να προσέλθουν 20 λεπτά νωρίτερα για τακτοποίηση της εγγραφής τους. Σε όσους παρακολουθήσουν τις επτά από τις δέκα διαλέξεις θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.  Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλέφωνα 22-841600 και 99-552810 καθώς και στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]